Koło dwumasowe – jak wydłużyć jego żywotność i jak radzić sobie z awarią?

Wokół niego narosło wiele mitów i legend. Element, który gości w naszych autach od lat 80 ubiegłego wieku, potrafi przysporzyć zarówno właścicielom aut, jak i mechanikom wiele ciekawych wyzwań. Co warto wiedzieć o kole masowym? I jak sobie radzić z jego zawodnością? O tym dowiemy się w tym artykule.

Koło dwumasowe – jego żywotność i jak ją wydłużyć?

Koła dwumasowe, to wbrew wszelkim pozorom wcale nie nietrwałe i podlegające łatwym uszkodzeniom elementy pojazdów. Wiele z nich bez najmniejszych problemów nadaje się do wymiany dopiero po przejechaniu 200 tysięcy kilometrów. Złą sławę napędziły im jednak te egzemplarze, które odmawiają funkcjonowania już na 50 tysięcznym kilometrze. A takie również się zdarzają.

Na żywotność koła dwumasowego ma wpływ przede wszystkim styl jazdy kierowcy. Przedłużeniu jego trwałości sprzyja jazda spokojniejsza. Nie „szarżujcie” zatem z pedałem gazu, a „dwumasa” odwdzięczy Wam się wielokilometrową sprawnością. Gwałtowne przyspieszanie na małych obrotach to coś co najbardziej destrukcyjnie wpływa na koło dwumasowe. Starajcie się zatem go wystrzegać.

Nie musisz obawiać się oczywiście korzystania z pełnej mocy silnika. Pamiętaj, aby robić to jednak w odpowiednim momencie – którym jest maksymalny moment obrotowy silnika. Wystrzegaj się także powolnej jazdy na wysokich biegach. To jeden z kolejnych mitów, jaki krąży wśród kierowców. Sądzą oni, że ten rodzaj jazdy sprzyja oszczędności paliwa, silnika, a także innych części samochodowych. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego.

Dlaczego jazda na niskich obrotach nie jest dobra dla koła dwumasowego? A dlatego, że to właśnie na najniższych obrotach – tych poniżej 1500 – silnik drga najbardziej, co stanowi spore obciążenie dla koła dwumasowego. Nie sugeruj się za bardzo również najnowszymi wynalazkami, które w imię ekologii podpowiadają kierowcy, kiedy to ma dokonywać zmiany biegu. Ostatecznie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Może i spalanie będzie bardziej ekologiczne, ale w dłuższej perspektywie ucierpi na tym Twój portfel i części samochodowe.

Wymiana – polecane koła dwumasowe

Wymiana koła dwumasowego niestety należy do kosztownych. I to nie ze względu już na samą część, ale również ze względu na potrzebę wymiany również innych elementów układu – np. sprzęgła. Dzięki temu możemy zabezpieczyć się przed konieczność ponownej szybkiej wymiany kosztownego koła.

Ważną informacją dla kierowców – zwłaszcza tych, którzy chcą dokonać wymiany samodzielnie – jest informacja w jaki sposób dopasować koło dwumasowe do auta. A odpowiedź jest prost – kieruj się numerem VIN-u.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress