Exedy

Firma Exedy została założona w Japonii, w 1923 roku. Dzięki czynnikom takim jak wysoce wykwalifikowana kadra inżynierska, liczne innowacje oraz opatentowane rozwiązania, szybko stała się liderem w produkcji sprzęgieł samochodowych – zwłaszcza tych o sportowym usposobieniu.

Wśród produktów w szerokiej ofercie Exedy, możemy wymienić takie podzespoły, jak: zestawy sprzęgieł do aut japońskich, europejskich i amerykańskich, zestawy sportowych sprzęgieł organicznych, ceramicznych i karbonowych, tarcze ścierne jakości OEM, widełki sprzęgła, łożyska wyciskowe sprzęgła, linki sprzęgła, siłowniki wyprzęgające hydrauliczne oraz pompy hydrauliczne sprzęgła, a także koła zamachowe.

Grupa Exedy współpracuje z 11 producentami samochodów w samej Japonii, a także z największymi koncernami, takimi jak General Motors, Ford i wielu innych.

Wśród bogatej oferty sprzęgieł Exedy, warto przytoczyć takie linie produktów jak „Normal Series”, „Hyper Series”, a także „OEM” – każda z nich ma inną charakterystykę i przeznaczona jest dla szczególnego użytkownika.

Sprzęgła z linii modelowej „Normal Series” są przeznaczone do cięższych warunków jezdnych, takich jak wyścigi aut seryjnych, rajdy czy trial. Na uwagę zasługuje zwłaszcza model „Stage 2”, wyprodukowany z tworzywa cerametalicznego. Sprzęgła te posiadają znakomitą zdolność do rozpraszania i odprowadzania ciepła, co przekłada się na o wiele wydajniejszą wytrzymałość i trwałość, nawet w najcięższych warunkach. Wszystkie modele wykonane są z tworzywa cerametalicznego i posiadają unikalne sprężyny tłumiące, które redukują wstrząsy przeniesienia napędu. Dzięki temu, chroniona jest skrzynia biegów a także cały układ napędowy.

Sprzęgła Exedy oznaczone logiem „OEM” to nic innego, a sprzęgła wykorzystywane przez producentów na tzw. pierwszy montaż, czyli fabrycznie. Wśród producentów montujących standardowo te sprzęgła należy wymienić firmy takie jak Toyota, Lexus, Honda, Suzuki, Nissan, Mazda, Mitsubishi, Subaru, i wiele, wiele innych. Dlatego też sprzęgła Exedy cieszą się niezwykłym uznaniem użytkowników na rynku części zamiennych (ang. „aftermarket”).

Najbardziej zaawansowanymi technologicznie sprzęgłami Exedy są modele z serii „Hyper Series”. Rewolucyjne rozwiązania zostały wykorzystane zwłaszcza w sprzęgle Hyper Carbon D-Core. W procesie produkcji użyto specjalnego włókna węglowego, które zapewnia nieosiągalny dla innych rozwiązań komfort i łatwość użytkowania. Szczególnie skoncentrowano się na pochłanianiu hałasu i wibracji pochodzących z wału napędowego, silnika, i mechanizmu różnicowego. Polecany jest zwłaszcza dla samochodów z sześciobiegową skrzynią, ze względu na szczególną absorpcję i rozpraszanie zrywów momentu obrotowego i siły napędowej. Dodatkowo, zastosowane specjalne materiały frykcyjne z włókna węglowego pozwoliły na komfort przy operowaniu sprzęgłem i żwawszą zmianę biegów.

Tak jak widać, sprzęgła Exedy usatysfakcjonują nawet najbardziej wymagającego kierowcę. Świetnie sprawdzą się w ciężkich warunkach rajdów i wyścigów samochodowych, dlatego też szybko zyskały uznanie, zwłaszcza w środowiskach tuningowych. Ponadto, zwykli użytkownicy, korzystający z auta na co dzień, również znajdą coś dla siebie – dla nich przewidziano sprzęgła Exedy z linii „OEM”. Marka Exedy oznacza bowiem jakość, tradycję i bezpieczeństwo, na które latami pracowali japońscy inżynierowie i konstruktorzy.

Sprawdź sprzęgło EXEDY w ofercie sklepu iParts.pl

Powered by WordPress