Wady i zalety koła dwumasowego

Każdy producent samochodów dba o to, aby produkowane nowe modele były coraz bardziej wygodne, cichsze i nowoczesne. Dlatego też z biegiem lat pojawiają się ciągle nowe rozwiązania części, a przykładem może był koło dwumasowe.

exedy-flywheelJak się okazuje, nowe konstrukcje części bywają bardziej skomplikowane. Tak też jest w przypadku dwumasu. Pod obudową kryją się dwie tarcze, pomiędzy którymi pracuje tłumik drgań skrętnych. Dzięki takiemu zastosowaniu zdecydowanie zwiększa się komfort jazdy. Koło dwumasowe reguluje także przepływ momentu obrotowego, co z kolei przekłada się na o wiele łagodniejszą reakcję na wciśnięcie pedału gazu.

Jak się okazuje, wielu kierowców, którzy są przeciwnikami stosowania kół dwumasowych wskazuje, że dochodzi do wielu kosztownych awarii. Najczęstszą ich przyczyną jest nieodpowiedni styl jazdy. Trzeba zaznaczyć, że dwumasy charakteryzują się niezwykle delikatną konstrukcją, więc faktycznie podatne są na liczne uszkodzenia. Jednak kierowca powinien unikać zbyt dużego obciążenia układu hamulcowego. Prawidłowa eksploatacja samochodu pozwoli na żywotność dwumasu nawet do 200 tys. km., jednak liczne zaniedbania i awarie wtórne mogą skrócić żywotność kilkukrotnie.

Do najczęstszych objawów świadczących o awarii koła dwumasowego należą hałasy, stukania dochodzące z silnika oraz drgania podczas jazdy na jałowym biegu. Po pewnym czasie mogą także pojawić się szarpania podczas ruszania i problemy ze zmianą biegów.

Niestety, ale koszty związane z wymianą koła dwumasowego nie należą do najtańszych. Cały koszt może sięgać nawet 7 tys. zł, wszystko w zależności od rodzaju jednostki, a także wyboru producenta. Warto też zaznaczyć, że nie powinno się oszczędzać i kupować najtańszych zamienników, gdyż z biegiem czasu może dojść do szybkiej i nagłej usterki.

Nie ma co ukrywać, że koła dwumasowe mają swoje wady. Jednak nie sposób przejść obojętnie obok zalet tego rozwiązania. Przede wszystkim wspomniana już o wiele cichsza praca diesli, a także ograniczenie wibracji.

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress