Jak ruszyć samochodem w momencie uszkodzenia sprzęgła?

Wśród opisywanych artykułów często omawialiśmy wszelakiego rodzaju awarie, jakie mogą dosięgnąć układ przełożenia w naszych samochodach oraz sposoby usuwania tych usterek. Mimo trafności tych poradników zabrakło wśród nich sposobu zachowania się w momencie uszkodzenia sprzęgła w miejscu gdzie nie mamy możliwości jego naprawy.

Uszkodzenie mechanizmu rozłączanie sprzęgła może uniemożliwić nam zmianę biegu lub jego włączenie. W tym stanie silnik pozostaje na stałe sprzężony z układem napędowym, przez co nie możemy nawet zapalić silnika. Co najgorsze uszkodzenie to może nam się przytrafić w szczerym polu gdzie na próżno szukać jakiejkolwiek pomocy. Jednak zawsze jest szansa na to, by udało nam się ruszyć z miejsca nawet w tak krytycznym przypadku, jak ten opisywany powyżej. Jest na to kilka sposobów, które postaramy się opisać w niniejszym artykule.

Pierwszym, a zarazem najprostszy sposób, możemy się posłużyć w momencie, gdy nasz samochód posiada starszą skrzynię biegów i znajduje się on na pierwszym biegu. W tym przypadku po prostu przekręcamy kluczyk w stacyjce i operujemy jedynie pedałem gazu. Po kilku próbach powinno wam się udać ruszyć.

Innym sposób będziemy stosować w przypadku posiadania nowszych pojazdów. Jest on analogiczny do sposobu pierwszego. Na samym początku należy wcisnąć pedał sprzęgła (nawet jeśli nie działa), jedynie po to, by komputer otrzymał sygnał sterujący, który pozwoli rozrusznikowi uruchomić silnik. Identycznie jak w pierwszym przypadku, również tutaj kluczowe jest odpowiednie operowanie pedałem gazu.

Ostatnim sposobem jest ruszenie w momencie, gdy nasz samochód znajduje się na biegu jałowym, czyli tak zwanym „luzie”. W tym przypadku również wciskamy pedał sprzęgła i uruchamiamy silnik, który jest odłączony od układu napędowego. Nowe skrzynie ręczne posiadają pary kół zębatych o zębach ustawionych skośnie do siebie. Koła te są zazębione na stałe, co oznacza że musimy sprzęgnąć ze sobą za pomocą tulei z synchronizatorem, wirujący z prędkością obrotową wałek z kołem zębatym. W ten sposób będzie możliwe przekazanie momentu dalej do układu napędowego.

Niewielka prędkość obrotowa biegu jałowego i nacisk wywierany na tuleje poprzez mechanizm wybieraka utrzymany w kierunku jedynki, dają bardzo dużą szanse na zazębienie tulei z kołem zębatym. Jeśli się nam to uda będziemy mogli ruszyć z miejsca.

Należy jednak pamiętać, iż wszystkie sposoby narażają sprzęgło na szybsze zużycie się, a dotyczy to w szczególności tarcz ciernych.

You can leave a response, or trackback from your own site.

1 odpowiedź to “Jak ruszyć samochodem w momencie uszkodzenia sprzęgła?”

  1. konrad pisze:

    Właśnie ostatnio miałem podobny przypadek ale nie w swoim aucie, tylko kolega zadzwonił i pytał, szczerze mówiąc nie miałem pojęcia, dzięki temu artykułowi dowiedziałem się co mam zrobić w takiej sytuacji, dzięki 😉

Dodaj komentarz

Powered by WordPress